Atiket Otogaz Fiyatları Lpg_sorulari

Telefon : (0216) 526 0 450  
 

ANASAYFA »    SIK SORULAN SORULAR /
< Geri

Üçel Otogaz Mühendisliği

Sıkça Sorulan Sorular

Aklınıza takılan tüm sorularınız için Üçel Otogaz Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.


MONTAJ

OBD NEDİR?

OBD özelliğine sahip LPG kitleri, araç beyninden elde ettiği yakıt verileri ile araç hareket halindeyken aracın kalibrasyon ayarlarında anlık düzeltmeler gerçekleştirir. Bu sayede sürekli en uygun yakıt verileri kullanarak araç maksimum tasarruf sağlar. Hava şartlarından dolayı meydana gelen performans farklılıkları otomatikman kalibre edilmiş olur.

MOTOR ARIZA IŞIĞI YANAR MI?

Aracınızın motor yapısına en uygun kit tercih edildikten sonra tecrübeli ustalar tarafından doğru montaj gerçekleştirilmelidir. Montaj sonrasında hassas kalibrasyon ayarı araç parametrelerine uygun olarak gerçekleştirildiğinde motor arıza ışığı sorunu ile karşılaşmanız mümkün değildir.

MARKA SEÇİMİ NASIL YAPILMALI?

Yakıt harcamaları hem şahsi araçlarda hem de iş yeri kullanımlarında ciddi maliyetler oluşturuyor. Çoğu zaman bir hesaplama yapıldığında harcanan yakıt maliyetleri toplandığında bir araba taksiti ödenebilecek kadar fazla bir tutar ortaya çıkıyor. Otogaz dönüşümü bu konuda maliyetleri düşürmek için çok önemli fırsatlar sunuyor. Otogaz fiyatları hakkında genel bir inceleme yapıldığında bunu daha net bir şekilde görebilirsiniz. Aracınızda performans kaybı olmadan sağlıklı bir şekilde otogaz dönüşümü işlemin, nasıl tamamlayabilirsiniz? Bu yazıda hem ekonomik hem de yüksek performans veren otogaz dönüşümü hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz.

HANGİ MARKALARA GÜVENMELİYİM?

Bu konuda öne çıkan markalar hem performans hem de güven açısından önem taşır. Bu güvenilir markalar Üçel Otogaz Mühendislik tecrübesiyle birleşince güven ve yüksek performansı birlikte elde edersiniz. Üçel Mühendislik tarafından profesyonelce sunulan bazı markalar şunlardır:
 ● Landirenzo Otogaz
● Lovato Otogaz
● BRC Otogaz
● Atiker Otogaz
● Prins Otogaz
● Prins Likid Sistem
Bu markalar otogaz pazarında güven veren ve dayanıklı sistemlerle araç sahiplerine sunulmuştur. Burada markalardan daha önemli olan uygulamadır. Profesyonel işçilik ve mühendislik ile en güvenilir şartlarda en yüksek verim hedeflenir. Otogaz Dönüşümü için 0216 526 0 450 Numaralı Telefonu Arayabilirsiniz

GÜVENLİK

GAZ KAÇAĞI

Aracınızda gaz kokusu aldığınızda tankınızda bulunan şamdıra’da bulunan güvenlik vanası saat yönüne doğru çevrilip en yakın yetkili LPG servisine gidilmelidir.

OTOGAZ DÖNÜŞÜMÜ GÜVENLİ Mİ?

Genellikle aracında otogaz kullanmak isteyen tüm araç sahiplerinin aklında böyle bir soru vardır. Yukarıda saymış olduğumuz tüm markaları yüksek teknoloji ve mühendislik örnekleri olarak gösterebiliriz. Fakat bunların uygulama ve montaj aşamaları da bu markaların güvenilirliği açısından son derece önem taşır. Üçel Otogaz Mühendislik olarak kaliteli ve profesyonel bir anlayışla tüm güvenlik önlemleri alınarak uygulama işlemleri yapılır. Otogaz sistemleri doğru bir şekilde uygulandığında yüksek basınç ve buna benzer durumlarda bir sorun olmadan sistem güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmektedir.

OTOGAZ MOTORA ZARAR VERİR Mİ?

Otogazın motora zarar verdiği bilgisi yanlış bir bilgidir. LPG’nin yanma derecesi benzine göre daha yüksek olduğundan asit ve karbon miktarı daha azdır bi nedenle motorun ve motor yağının korunmasına yardımcı olur.

GARANTİ

ATİKER

2 Yıl Garanti verilmektedir.

PRİNS

Garanti süresi, kitin teslim tarihinden başlar ve 2 (iki) yıl veya 100.000 km’dir (hangisi önce dolarsa). Garanti şartları yerine getirildiğinde geçerlidir. Periyodik bakımlar yetkili servis tarafından gerçekleştirilmeli ve garanti kitapçığı her bakımda doldurulmalıdır. 0-50 km araçlarda Prins VSI2 ve Valve Care montajı yapılan araçlara yukarıda bahsi geçen standart garantiye ek olarak motor garantisi de veriyoruz.

LANDİRENZO

3 Yıl ya da 100.000 KM Motor Garantisi verilmektedir. GARANTİ ŞARTLARI -Benzin bakımlarının yetkili serviste gerçekleştirilmesi gerekmektedir. -LPG Periyodik bakımları yetkili serviste gerçekleştirilip kayıt altına alınması gerekmektedir. -Araçta oluşan sorunlarda (hararet vb..) araç yürütülmeden çekici yardımıyla en yakın Yetkili Servise götürülmelidir.

SİGORTA İŞLEMLERİ

LPG Montajı gerçekleştiren araç sahiplerinin sigorta acentesine aracın LPG dönüşümü gerçekleştirildiğinin bilgisini iletmeleri gerekmektedir. Bildirilmediği taktirde LPG’den dolayı karşılaşılacak bir problemde araçlar kasko kapsamı dışında kalmaktadır.

DEMONTAJ

LPG TESİSATI NASIL SÖKÜLÜR?

Yetkili servislerde uzman ekip tarafından söküm işlemi gerçekleştirilmelidir. Söküm işlemi tamamlandıktan sonra söküm projesi mühendis tarafından hazırlanır. Hazırlanan proje ile birlikte araç muayene istasyonlarında tespit muayenesi yapılmalıdır. Yapılan tespit sonrası trafiğe kayıtlı bulunan trafik tescil bürosundan ruhsat yenilenerek ”Araç LPG ile Çalışır.” ibaresi kaldırılır.

LPG TESİSATI FARKLI ARACA MONTE EDİLEBİLİR Mİ?

LPG Montajı gerçekleştirildikten sonra makine mühendisi tarafından hazırlanan montaj tespit raporunda belirtilen LPG kit numaraları ve tank numarası kayıt altına alınmaktadır. Ayrıca onaylanan montaj tespit raporu aracın trafikteki dosyasında kayıt altına alınmaktadır. Kısacası bir araçtaki LPG tesisatı farklı bir araca kesinlikle montaj yapılamamaktadır.

PERFORMANS

ARAÇ NEDEN GEÇ ÇALIŞIR?

Aracınız geç çalışması kalibrasyon ayarından dolayı kaynaklanmaktadır. Tam teşekküllü bir yetkili serviste kalibrasyon ayarlarınızı yeniden yaptırmanız gerektirmektedir.

LPG’DE ARAÇ NEDEN ÇEKMİYOR?

Öncelikle aracın zengin fakir karışım oranı kontrol edilmelidir. Uzman ustalar tarafından hassas kalibrasyon ayarı araç parametrelerine uygun olarak ayarlanmalıdır.

TANK

TANK ÖMRÜ NE KADAR?

İmal tarihinden itibaren 10 yılını dolduran tanklar güvenlik nedeniyle değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca kaçak kontrolü sırasında kaçak belirlenen tankların da değiştirilmesi gerekmektedir. Tankları değiştirilen araçların yeniden muayene işlemleri gerçekleştirilir.

TANK KAÇ LT YAKIT ALIR?

Güvenlik nedeniyle şamandıra sistemi tank hacminin %80’ini doldurmaktadır. Dolum esnasında daha fazla dolum yapılmaya çalışılmamalıdır. Ülkemizde yapılan güvenli olmayan araç sallanarak daha fazla yakıt alınma işlemi kesinlikle güvenli değildir. Tank üzerinde arıza oluşmasına neden olabilir.

TANK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ NELERDİR?

Lpg Tankları köşesiz ve oval şekilde imal edilmektedir. Bunun sebebi ise herhangi bir sıkışmaya maruz kalmaması veya sıkışma durumunda kolayca kurtulabilme amaçlı tasarlanmış olmasından kaynaklıdır. Kalınlığı 3 milim kara çelikten oluşmaktadır. Üzerinde multi valf dediğimiz bir şamandıra mevcuttur. Bu multi valf’in çeşitli özellikleri bulunmaktadır.
1- Herhangi bir kaçak ya da kaza durumunda tanktan ön sisteme gaz akışını elle kesebileceğiniz bir vana bulunmaktadır. Vanayı saat yönüne çevirmeniz durumunda gaz akışı tamamen kesebilirsiniz.
2- Araç stop ettiğinde gazı tank üzerinden otomatik kesen bir elektro valf bulunmaktadır.
3- Tek yönlü çalışan bir misket sistemine sahiptir. Kontrolsüz basınç ile tanktan gaz çıkışı gerçekleştiğinde misket sistemi devreye girerek gaz akışını kesmektedir. Kontrolsüz basıncın oluştuğu durumlar kısaca borunun darbe alması, borunun kopması denilebilir.
4- İstasyonda dolum için dolum ağzına tabanca takıldığında basınç sayesinde misketi iterek dolumu gerçekleştirmektedir. Dolum sona erip basınç işlemi sonlandığında misket sistemi devreye girerek dolum borusuyla tankın arasında güvenlik görevi görmektedir.
5- Aracımızın alev alıp yanmaya başlaması durumunda çeliğin erime ısısından daha düşük bir değere sahip olan kurşun öncelikle eriyerek gazın yanarak tahliyesini sağlayacaktır.
6- Tankın çalışma basıncı 15 barı geçmemektedir. Ancak aracımızı aşırı sıcağa güneş altında maruz bıraktığımızda veya gaz dolum tabancasından fazla miktarda gaz basıldığında aracın herhangi bir tehlikeye maruz kalmaması ve tankın içindeki fazla basıncın boşaltılması için basınç 27 bara geldiğinde ventil açılarak tahliye işlemini gerçekleştirir. Montaj esnasında aracınızın tank bölümüne tahliye bacaları bu sebepten dolayı konulmaktadır.

GENEL

SUBAP YAĞLAMA SİSTEMİ NEDİR?

1) Subap Yağlama Sistemi subapları ve subap yollarını yağlamak ve korumak amacıyla formüle edilmiştir.
2) Subap Yağlama Sistemi üst silindirlerde biriken karbonları tamamen temizler ve yeniden oluşmasını engeller.
3) Subap Yağlama Sisteminin ana amacı subapların ve subap yolluklarının üzerini örten bir film tabakası oluşturarak metalin metale sürtünmesini minimuma indirip subaplar ve yollukların üzerinde ciddi hasarlar meydana gelmesini engeller.
4) Subap Yağlama Sistemi subap yüzeylerinde ve subap yolluklarında sürtünmeden dolayı ortaya çıkan aşırı ısınma sorununu ortadan kaldırarak subapların yanmasını engellemek gibi önemli bir amacı yerine getirir. Bu sayede sık sık subap ayarıda yapmamış olursunuz.
5) Subap Yağlama Sistemi 0,5 litresi aracınızın 500 Km lik yakıtını kimyasal işleme tabi tutar.
6) Subap Yağlama Sistemini LPG li araçlarda sistemde motorin (mazot) kullanarak yağlama artışı, performans artışı ve yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.
7) Benzin veya LPG Yakıt sistemlerinde yakıtın 3/1’i yanmadan motoru terk eder. Yanmadan kaybolan bu yakıtın tamamen yanmasını sağlar.
8) Karbon atıklarının motorun ömrünü kısaltması ve doğru yanmayı engelleyerek vuruş ve ping meydana getirmesiyle motor performansı düşer. Motordaki karbon atıklarını engellediği için performans düşüklüğü ortadan kalkar ve motorun ömrü uzun olur.
9) Benzin ve LPG deki ayar düzenli olduğunda aracın egzozundan su gelir. Bu olumlu bir sonuç olmasına rağmen egzozu kısa zamanda deforme eder veya tıkanır. Subap Yağlama Sistemi’ne konulan yağ ve motorin egzozdan atılır. Buda egzozdan atılan suyun olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

GAZDAN BENZİNE GEÇME SORUNU

Aracınız gazdan benzine geçiyorsa;
1) Aracın alt LPG tesisatında bulunan borular sürtünmeden dolayı ezilme ya da tıkanma meydana gelir. Alt kısımda ki borularda tıkanma meydana geldiğinde regülatöre yetersiz gaz iletildiğinden regülatör ecu’ya düşük basınç uyarısı ileterek aracın genellikle yüksek devirlerde benzine geçmesine neden olur.
2) Map sensörü arızalı ise sağlıklı basınç elde edilemez. Bu nedenden dolayı araç kendini benzine alır. Map sensörü arızasını sık yaşayan kullanıcılar zamanında periyoduk bakımlarını yaptırmamaları ve kalitesiz LPG kullanmalarından dolayıdır.
3) İlk montaj esnasında işin kolayına kaçılarak enjektör ve algılayıcı kablolar lehimleme yapılmadan bantla sarılır. Bu tarz montajlarda tesisattaki bağlantılar iletkenliğini yitirerek aracın benzine geçme sorunu yaşanmasını sağlar.
4) Beyin diyaframı zamanla yıpranarak basınç hatası verir. Bu sebebi ecu arıza olarak algılayıp aracın benzine geçmesini sağlar.
5) Mevsim geçişlerinde yaşanan sıcaklık farklılıklarından dolayı regülatör basıncı düşmüş olabilir. Aracın regülatör basınç ayarları yeniden gözden geçirilmelidir.
6) Bazı markalarda LPG Enjektör hatası alındığında aracın koruma sebebiyle gazdan benzine geçme özelliği tanımlanmıştır.
7) Map bağlantı hortumlarının zamanla yıpranıp ecu’ya düşük basınç iletilmesinden dolayı araç benzine geçebilir.

BENZİNDEN GAZA GEÇMEME SORUNU

Regülatör Basıncı Düşmemesi Aracın program üzerinden kontrolü sağlayıp regülatör üzerinde ki basınç ayar vidası doğru seviyeye ayarlayıp sorunu giderebiliriz. Regülatör basınç ayar vidasına yapılan müdahalede değişim gerçekleşmiyorsa regülatörün değişmesi gerekmektedir. Map Sensörü Arızası Map sensörü basıncı algılayamadığında ecu’ya yanlış sinyal gönderir. Ecu maptan gelen düşük basınç sinyali nedeniyle aracı gaza geçirmez. Map sensörüne bağlı düşük basınçta ilk kontrol etmemiz gereken yer map bağlantı hortumlarıdır. Çatlak, çıkma ve genişleme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Enjektör Arızası Gelişmiş LPG sistemleri enjektör arızası meydana geldiğinde aracın gazda çalışması engellemektedir. Enjektör kaynaklı LPG’ye geçmeme sorunu meydana geldiğinde arızalı enjektörün değiştirilmesi gerekmektedir. Tesisata Bağlı Sebepler LPG elektrik tesisatında meydana gelen kabloların kopma ya da oksitlenme gibi sorunların giderilmesi gerekmektedir. Bakır boruda bulunan ezilme veya tıkanma gibi sorunlar düşük basınca neden olur. Ecu Arızası Tüm kontroller tamamlandığı halde araç hala gaza geçmiyorsa ecu değişimi yapılıp kontrol edilmelidir.

BENZİN POMPASI KORUMA ROLESİ NEDİR?

LPG’li aracın benzinsiz bırakılması durumunda benzin pompasının boş çalışarak zarar görmesini engeller. Araç LPG ile çalışırken benzin pompasının gereksiz çalışmasını önleyerek yakıt tasarrufu sağlar.

ENJEKTÖR

ENJEKTÖR ÖMRÜ NE KADARDIR?

Araç sahibinin kullandığı yakıtın kalitesi ve periyodik bakımlarını zamanında gerçekleştirmesiyle doğru orantılıdır. LPG filtresinin görevi map sensörü ve enjektörleri korumaktır. Katkılı LPG kullanımı zamanla enjektörlerde korozyon oluşmasına neden olur. Enjektörlerin çalışması olumsuz anlamda etkilendiğinden performans kaybına neden olur. Bu nedenle sürücülerin katkısız LPG kullanılmasını tercih etmekteyiz.

MOTOR ARIZA LAMBASI YANMASI

Enjektörlerin biri ya da bir kaçının arıza oluşturması durumunda motor arıza lambası yanabilir. Bazı markaların altyapı yetersizliğinden dolayı bilgisayar üzerinde enjektör arızası gözükmez.

ENJEKTÖR GAZ KAÇAĞI

Motorun geç çalışması durumunda öncelikle regülatör sonrasında enjektör kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kontroller tamamlandıktan sonra motor geç çalışmaya devam ediyorsa manifolta bağlı hortumlar sökülerek enjektör nozulları gaz kaçak dedöktörü veya kaçak sıvısıyla kontrol edilmelidir.

YANLIŞ ENJEKTÖR SEÇİMİ VE NOZUL ÖLÇÜLERİ

Bilgisiz ekipler tarafından araca monte edilen enjektörler ya da yanlış nozul çapı seçiminden dolayı LPG’li araçta fazla yakıt tüketimi meydana gelir. BRC vb.. çalışma prensibine sahip markalarda enjektörden dolayı yakıtta verimsizlik problemi ile karşılaşılmaktadır.

TEKLEME ve PERFORMANS KAYBI

Arızalı enjektör ve enjektörlerden dolayı araçta tekleme ve performans kaybı yaşanmaktadır. Arızalı enjektörler uzman ekip tarafından kontrol edilmesi gerekir.

ENJEKTÖR NEDEN SESLİ ÇALIŞIR?

Zamanla yüksek enjektör sesi duyulan araçlarda, enjektörlerin içerisinde bulunan oring ve contaların görevlerini yapamaz hale gelmesinden kaynaklanır. Yeni montaj yapılan enjektörlerde yüksek sesle karşılaşılıyorsa yeni nesil teknolojiyle üretilen enjektörlerin çalışma prensibi bu şekildedir. Eğer önceden montajı gerçekleştirilen araçlarda yüksek ses gelmeye başladıysa enjektör değişimi gerekmektedir.

Bize Ulaşın

Kadosan Oto Sanayi Sitesi M Blok No: 10 - 12 - 14 - 16 Dudullu Organize Sanayi Bölgesi, Ümraniye - İSTANBUL

Sosyal M edya

Hizmetlerimiz

Otogaz Montajı   |   Periyodik Bakım   |   Çözüm Merkezi   |   Tadilat & Proje   |   Egzoz Emisyon
 
Türk Web Ajans